Lehevaatamisi kokku

24.4.17

Kas jõu kasutamine on õigustatud?

Tagaajamine politsei poolt
Oma seekordset mõtteavaldust inspireeris mind kirjutama hiljutine uudis, kus Politsei rammis peatamiseks teelt välja kiirust ületanud mootorratta [1].

Sellele uudisele järgnes mitmete inimeste pahameel, milles öeldi, et Politsei kasutas liigset jõudu. Kuid kui vaadata asja teistpidi, siis kriitika oleks järgnenud ka siis, kui seda poleks tehtud. Siis oleks öeldud, et reageeritakse liigselt siidikinnastes.

Seega on korrakaitsjad omamoodi paradoksi ees. Mida sa ka ei teeks, ikka leidub põhjus kritiseerimiseks. Kuid kui küsida kumb meetod siis õigem on, tuleks vist öelda, et jõu kasutamine. Miks? Seepärast, et kui sa rikud seadust ja seejuures paned ohtu ka kõrvalseisjate elud, siis pead sa ka olema valmis tagajärgedeks. Õigustega kaasnevad alati kohustused ja vastutus, juhtimisõigusega kaasneb kohustus jälgida liikluseeskirju ja vastutus enda ja oma kaasliiklejate elude ees.

Siit edasi minnes, kui Politsei siiski on sunnitud jõudu kasutama, siis oleks hea, kui seda tehtaks arvestusega, et see, kelle vastu seda kasutatakse, saaks minimaalselt kannatada. Inimelu on siiski püha, ka seadusrikkuja oma.

Mõõduka jõu kasutamine aitab ehk kaasa ka sellele, et inimene, kes plaanib seaduse rikkumist, mõtleb hoolega ja mitu korda kas võetav risk ikka tasub ennast ära ning kas sellisel käitumisel üldse mõtet on.

[1] http://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/politsei-eest-pogenenud-ja-teelt-valja-rammitud-mootorrattur-kas-toesti-oli-politseil-vaja-ohtu-seada-kahe-noore-inimese-elu?id=77973596

21.4.17

Gigafactory 2 Eestisse?

Umbes selline hakkab välja nägema valmiv tehas
Alustan sellest, et tegelikult peaks tegemist olema Gigafactory 3-ga [1], kuid nagu ikka Eesti meedia puhul juhtub, siis faktid pole päris paigas [2]. Kuna Eestis aga on juba hakatud sellest tehasest rääkima niimoodi (Gigafactory 2), siis teen ka mina seda oma postituses.

Milles siis teema? Nimelt on Tesla avaldanud soovi rajada Euroopasse uu akude ja autode ühendtehase. Kuna tegemist on suure investeeringuga, siis on selle saamise nimel asunud võidujooksu mitu riiki. Prantsusmaa, Holland, Portugal, Hispaania, Soome, Leedu ja Rootsi. Ka Eesti võtab selles osa. [1][2]

Suurriikidele polegi nii tähtis ehk investeering ise, kuid Tesla saamine oma riiki on teatud mõttes ka mainekujunduskampaania. Teslat tuntakse kui edumeelset ja innovatiivset ettevõtet ning selle firma üksuse saamine oma riiki näitaks, et ka see riik on innovatiivne ja edumeelne. See kõik aga näitab ka Tesla suurt PR võimet aj enesemüümisoskust, sest mitmete riikide võidujooks tehase nimel tähendab seda, et antud tehas on võimalik rajada üsnagi soodsatel tingimustel. See on aga ainult vesi Tesla äri veskitele.

Kui küsida, kui palju on lootust Eestil sellises konkurentsis, siis tuleb ausalt öelda, et kahjuks vähe. Meie suurimaks plussiks on toimiv kiirlaadijate võrgustik üle Eesti ning kogemus elektriautodega. Samas jääb meil puudu kvalifitseeritud tööjõust ning endiselt pole meil piisavalt arenenud taastuvenergeetika. Viimast nimetavad mitmed asjatundjad komistuskiviks, mida Tesla võib kaaluda [3]. Ka logistikaga on seisud nadid. Kui ehitada tehas mõne sadama ligidusse, siis saaks vajalikud tooted sisse ja välja vedada meritsi, kuid raudtee ühendused meil Euroopaga sisuliselt puuduvad ning ka maanteid pidi on siia päris pikk maa tulla.

Optimistlikumate nootide poolt tooksin siiski esile, et meil on ka e-riigi kuvand (mida me iseparaku veidi üle hindame) ning palju rahuliku rohelust. Mõlemad on faktorid mis jälle võiksid meeldida Teslale.

Neutraalselt tasapinnalt rääkides, olgu plussid ja miinused millised tahes, sellise investeeringu tegemine eeldab kõrgetasemelist ja pühendunud (mitte üle jala) lobitööd nii valitsuse liikmete, riigikogu liikmete kui suursaadikute poolt. Lihtsate PR-meeste saatmine oleks lausa solvamine.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Gigafactory_Europe
[2] http://majandus24.postimees.ee/4076059/video-eesti-alustas-kampaaniat-tesla-uue-tehase-meelitamiseks
[3]http://arvamus.postimees.ee/4085117/kaspar-kurve-eesti-pole-tesla-gigatehase-jaoks-piisavalt-innovaatiline?_ga=1.235929541.53988461.1471521538

9.4.17

Mõttevaakum

Must auk kosmoses
Vahest juhtub nii, et ka kõige loomingulisemal inimesel on ideed otsas, kuigi inspiratsiooni siit ja sealt ammutada oleks küllaga. Nii on minuga praegu. See on ka põhjuseks, miks ma see kuu ühtegi postitust pole veel avaldanud.

Olen võtnud eesmärgiks see aasta iga kuu midagi oma blogisse kirjutada. Avades aga täna oma blogi ja tuhnides oma ajukurdudes, siis jõudsin jahmatava avastuseni, et polegi millestki kirjutada.

Õigemini kirjutada võiks küll, aga tahan kirjutada millestki, mis oleks relevantne ning millest ma ka midagi kirjutada oskaksin.

Üks võimalus oleks kirjutada tänasest Hiina GP-st, kuid varasem kogemus on näidanud, et F1 teemalisi postitusi minu blogis eriti ei loeta. Seetõttu olen loobunud ka nende kirjutamisest, kuigi vähemasti sel teemal oskaksin kirjutada nii mõndagi.

Näiteks tänase etapi põhjal oskaksin öelda, et pole nende möödasõiduvõimalustega sugugi lood nii kehvad. Muidugi pole see nii lihtne, kui eelnevatel hooaegadel, kuid ei midagi võimatut. Lihtsalt on vaja otsida uusi kohti ja meetodeid. DRS enam nii suurt efekti ei anna kui eelnevatel hooaegadel, mistõttu tuleb panustada möödumistele sise- või väliskurvis.

Ka ei andnud tänane etapp palju lootust selles osas, et Stroll ja Palmer järgmine hooaeg jätkavad. Kehv hooaja algus ei ole alati põhjuseks kedagi välja vahetada, kuid mõlemal on selle hooaja algus üsna üle kivide ja kändude kulgenud.

Rääkides kividest ja kändudest, siis kahju on Alonsost, kes enne katkestamist oli 7-ndal kohal, vaatamata sellele, et selle hooaja McLaren üks paras sõnnikuvanker on. Usun, et Wokingus (McLareni peakorteri asukoht) mõned pead täna veerevad.

Ei julgeks pead pakule panna, aga arvan, et Vetteli võit jäi täna ebaõnnestunud boksistrateegia taha, kuigi eelmine kord oli Mercedes see, kes Vettelile niimoodi võidu kinkis. Kui aga vettel oli tänane kaotaja (suhteline, sest lõpetas ta 2. kohal), siis üks võitjatest oli Max Verstappen, kes alustas üsna tagant, aga lõpetas 3-ndal kohal.