Lehevaatamisi kokku

2.3.14

Rakett 69 IV hooaeg 8. saade

Kaaluvihtide ülesanne nõudis kõrget taset loogikas
Foto: Rakett 69 FB leht
Hooaja kaheksandas saates keskenduti loogika valdkonna ülesannete lahendamisele. Ülesanded olid sellised, et algul ei pure ega pure läbi, kuid kui oled lahenduse ära näinud, siis lööd käega otsa ette ja sõnad: "Kuidas ma küll ometi ise selle peale ei tulnud?" Taolised ülesanded ajavad vahetevahel mind küll närvi, sest panevad mind kui kaua õppinud tudengit ennast üsna totakana tundma, kuid see selleks.

Seekordsed ülesanded olid järgnevad:

  • Kaaluvihtide ülesanne. Kaheksa raskuse hulgast tuli leida üks, mis on teistest raskem ja seda tuli teha kahe kaalumisega. Ise mõtlesin ja mõtlesin ning leidsin, et vähem kui kolme kaalumisega seda teha ei saa. Minu lahendus oleks olnud järgmine: Oleksin pannud neli raskust ühele poole ja neli teisele poolele. Ülespoole jäänud vihid oleksin pannud kõrvale ja alla vajunud vihid jaganud kaheks võrdseks osaks ning korranud operatsiooni veel kaks korda, et leida kõige raskem viht. Tegelik lahendus, mida kohtunikud aga ootasid, tekitas minus järjekordse "doh" momendi. Nimelt tuli vihid jagada 3-3-2. Kui kolmesed kuhjad jäänuks kaaludel võrdseks, oleks selge, et raskem viht on kahe teise hulgas ja raskema oleks saanud selgitada teise kaalumisega. Kui aga üks kolmestest kihtidest vajub alla, siis alla vajunud kolmest tuleb üks kõrvale panna ja kahte neist omavahel kaaluda. Kui kaal jääb võrdseks, siis on raskeim nüüd kõrvale pandud viht, kui aga üks kaalupooltest alla vajub, siis on raskeim see, mis vajub kaalul allapoole. Lihtne lahendus iseenesest, aga kaugeltki mitte nii lihtne selle peale tulla. Ometi tulid selle lahenduse peale kõik tiimid. Palju õnne, Taavi, sa oled loogikas nõrgem kui gümnaasiumijuntsud.
  • Strobopilt. Tuli fotoaparaadi abil jäädvustada pingpongi palli liikumine nii, et pall jätaks fotole palju üksikuid jälgi. Pika aja vältel liikumistee saamine fotoaparaadil ei ole sugugi keeruline. Tuleb kasutada lihtsalt pika säriaega, kuid ainult säriajaga mängides saab pildile ühe pika valge juti liikumisteena, seda aga tuleb ülesande püstituse tõttu vältida. Nipp seisnes antud ülesande puhul selles, et meeskonnad pidid meisterdama laual leiduvate vahenditega kavala katiku mehanismi, mis kord varjab valguse objektiivi eest, kord jälle laseb valguse läbi. Nii jääb pall pildile erinevates kohtades üksikute punktidena. Kõige paremini õnnestus antud ülesanne rohelistel, sinised tihedalt kannul. Oranžide puhul sai määravaks vast see, et seekord olid nad kahekesi siniste kolme ja roheliste nelja vastu, mistõttu jai jõust ja nõust lihtsalt puudu, mis teha.
  • Pallide arv. Tuli leida pallide arv kastis. Kohtunike lahendus seisnes sellest, et võtad kastist välja 100 palli, märgistad ära ning paned kasti tagasi, segades palle hoolikalt. Nüüd võtad uuesti kastist palle, näiteks 200 ja vaatad, mitmel pallil kriips peal on. Leiad näiteks 16 palli, sellisel juhul on pallide arv kastis 100*200/16 = 1250. ehk siis kasutada tuleks tõenäosus teooriad. Kuid saate vaimule kohaselt suutsid osalejad kasutada kõiki muid meetodeid peale selle, mida oodati. Üsna ootuspärane tulemus, ütleks ma Raketi vilistlasena. Isegi uusi ühikuid suudeti tuletada, milleks oli kuupmarker siniste esitluses. Lõppkokkuvõtes pakkus lähimale roheline tiim, järgnesid oranzid ja siis sinised. Ei maksaks vast mainidagi, et kõigi tulemused olid tegelikusest ikka väga kaugel, ms sa teed, mõnikord lihtsalt läheb nii.
Seekord pidi saate lõpus lahkuma Kaisa oranzide tiimist, millest on väga kahju. Tegelikult aga on kahju kõikidest lahkujatest, sest omas mõttes on kõik Raketti saatesse pääsenud noored võitu väärt. Kaisa lahkumine tähendab aga seda, et järgmises saates peab Aksel üksinda vastu saama siniste ja roheliste meeskonndadele. Kuidas see välja kukub, näeb juba nädala pärast.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar