Lehevaatamisi kokku

16.2.14

Rakett 69 IV hooaeg 6. saade

Klaasi omavõnkesageduse leidmine oli minu lemmik
ülesanne antud saates.
Kuuendas saates jätkus sarnaselt viiendale helide maailma teema. Kui eelmine kord keskenduti põhiliselt muusikainstrumentide tegemisele, siis seekord läheneti helide maailmale natukene füüsilisemalt ja teaduslikumalt.

Sellel korral pidid meeskonnad lahendama järgmisi ülesandeid:

  • Klaasi omavõnkesageduse leidmine. Omavõnkesagedus on selline helisagedus, mille juures esineb resonants. Resonantsiks nimetatakse nähtust, kus keha sisemiste osakeste võnkeamplituud saavutab oma maksimaalse väärtuse. Resonantsi saab esile kutsuda välise energiaallika abil, nt. sõdurid sillal või kõlar klaasi kõrval (nagu saate näites) [1]. Omavõnkesagedus on igal materjalil erinev. Antud ülesande lahendamiseks oli meeskondadel kasutada klaas, ksülofonipulk, kõlar, sagedusmuundur ja tahvelarvuti helisageduse mõõtmise programmiga. Lahendus oli lihtsamast lihtsam, lüüa pulgaga klaasi ja mõõta, milline sagedus on domineeriv. Paraku ei suutnud kõik meeskonnad sellegi poolest lahenduseni jõuda. Ainsa täpse vastuse sai sinine meeskond. Saates olnud ülesannetest oli see minu seekordne lemmik, põhiliselt seetõttu, et olen omavõnkesageduse teemaga kokku puutunud ka enda õpingutes. Auto väljalaskesüsteemides on selle arvutamine üks tähtsamaid komponente.
  • Vinüülplaadilt heli kätte saamine. Selleks oli meeskondadel kasutada vinüülplaat, vinüülplaadimängija, paber ja kuhi nõelu. Rakettile omaselt, oli siingi lahendus imelihtne, tuli panna nõel paberist torbiku külge ja siis nõel omakorda vastu mängivat plaati. Nõela võnkumine võimendus torbikust kõlari sees ja nii muutus heli kuuldavaks.Antud ülesandega said hakkama kõik meeskonnad, v.a sinised, kes kogemata olid kruttinud plaadimängija suuremale kiirusele ja ei suutnud seetõttu õiget artisti tuvastada.
  • Viimaseks ülesandeks oli mikrofoni valmistamine. Selleks olid tiimidel kasutada vasktraat, tinatraat, torbikud, neodüünmagnet ja muu vajalik. Ülesande lahendamiseks piisab, kui panna torbiku (membraani) külge pool ja teise torbiku külge magnet, torbikud seejärel ühendada. Pooli liikumine magnetil põhjustab pinge muutuse, mis muudetakse heliks. Antud ülesandega said taas kõige paremini hakkama rohelised. Sinised läksid alt sellega, et üritasid pooli teha tinatraadist, mitte vasktraadist. 
Saate kokkuvõttes pidi sellest saatest lahkuma oranžide kapten Egle Truska, kuigi ausalt öeldes oleks olnud õiglasem, kui lahkuks Oliver roheliste hulgast (kes samuti kaalukausil oli), sest oli näha, et vähemalt antud saates oli temast tiimikaaslastele rohkem kahju kui kasu. Kuid kohtunike otsus on lõplik ja ümbervaatamisele ei kuulu.

[1] Definitsioon kokku pandud Wikipeedia informatsioonist, targemate inimeste nõuannetest ja omadest teadmistest. Parandatud 25.02.2014

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar